Stranice

ponedjeljak, 28. prosinca 2009.

Nagrada


Zahvaljujući Snježi s bloga vrtaljica dobila sam ovu prekrasnu nagradu, ovim putem se puno zahvaljujem i prosljeđujem dalje prekrasnim blogovima:

1. Voće i povrće
2. Sweet corner
3. In T&T kitchen
4. Sweet Sensation
5. Astal-Kuhinja moje ravnice


četvrtak, 17. prosinca 2009.

Krem juha od mrkve


Slika1. Juha od mrkve

Nešto zdravo i pogodno za hladne zimske dane. Dodatak đumbira ovu juhu čini posebnom.

Sastojci (za 4 osobe):
1 kg mrkve
1 glavica luka
1 režanj češnjaka
1 l kokošje juhe
komadić korijena đumbira (3cm)
1 dl slatkog vrhnja za kuhanje
1/2 žličice curryja
2 žlice ulja
listiće peršina
sol

Ogulite i operite mrkve te ih narežite. Oljuštite luk i češnjak, a đumbir ogulite. Sve narežite i popržite na ulju. Umiješajte mkrvu, popržite pa zalijte juhom. Kuhajte otprilike 15 min. Sve sastojke smrvite mikserom u kašu. Vratite juhu i prema ukusu dosolite. Istucite slatko vrhnje s curryjem. Juhu podijelite u zagrijane tanjure pa ukrasite vrhnjem i peršinom.

srijeda, 9. prosinca 2009.

Brze bombice


Slika1. brza bombica

Sastojci:
300g kokosovog brašna,
200g šećera u prahu,
600g svježeg kravljeg sira,
100g usitnjenih pečenih lješnjaka,
100g mljevenih keksa.

Priprema:
Razmutiti sir i šećer. Nakon toga dodati kokosovo brašno. Umiješati lješnjake i kekse u pripremljenu smjesu. Od dobivene smjese praviti kuglice. Po izboru kuglice uvaljati u kokosovo brašno ili čokoladne mrvice. Kuglice je dobro staviti u frižider da se malo stisnu prije konzumiranja.

Napomena:
ja nisam imala čokoladnih mrvica tako da su sve bombice uvaljane u kokos. Recept je preuzet iz knjige Sitni kolači 3, naklada Begen.

ponedjeljak, 7. prosinca 2009.

Još jedna igračka


Slika1. Bez gumba

Ovaj put je sve isto kao i prije, samo nisam koristila nikakve gumbe koji glume oči i sl. Sada sam se bacila na vezenje pa sam još i dodatno ukrasila igračku. Baš je zanimljivo, moram nabaviti još konca u različitim bojama.

petak, 4. prosinca 2009.

Igračke za djecu


Slika1. Žirafa

Jučer sam imala priliku švrljati po dućanu s igračkama za djecu. Tamo se mogu naći samo didaktičke igračke, mislim da je zemlja proizvodnje Austrija. Uglavnom, jako fino i puno ideja. Mnoge igračke su napravljene od drva i obojane šarenim bojama toliko primamljive da sam poželjela za sebe par komada. Između ostaloga u ponudi imaju i platnene igračke što me inspiriralo da pokušam i ja sama napraviti nešta slično. Na netu sam našla ideju za žirafu, fino prenijela na papir pa iskrojila materijal i napravila svoju prvu igračku. Ako i vi želite napraviti nešto slično za svoje ili neko vama drago dijete našla sam jedan super link za to. Radi se o jednom stranom blogu a tamo možete naučiti kako napraviti igračku s vrpcom tako da je možete zakačiti gdje god treba: Taggie animals tutorial.


utorak, 24. studenoga 2009.

Mala putna torba


Slika1. Mala putna torba

Ideju sam dobila sa stranice Amy Butler koja ima veliki raspon svojih proizvoda. Osim što izrađuje predloške za šivnje torbi ona piše i knjige. Već odavno se spremam naručiti jednu njenu knjigu. Trenutno sam zadovoljna s idejom, jer predložak za šivanje još nisam naručila pa sam se morala osloniti na svoje snage. Iako se na slici dobro ne vidi, torba je modre boje u kombinaciji s krema ručkama i vanjskim džepom. Unutra se nalazi podstava boje slonovače i mali ušiveni džep s patentom koji je iste boje kao vanjski. Sa strane se nalazi jedan prsten na koji se mogu prikačiti razne stvari kao npr. mobitel ili mali nesseser...

petak, 20. studenoga 2009.

Ljubičasta torba


Ovo je jedan od rođendanskih poklona koji stiže s veelikim zakašnjenjem. Ja se nadam da će vlasnica biti zadovoljna, probala sam iskombinirati nešto imajući na umu zadane smjernice pa ćemo vidjeti jesam ja to dobro složila ;)

Dakle, torba je ljubičaste boje, neobičnog oblika. Unutrašnjost je obložena materijalom plave boje, iste one kao na aplikacijama s vanjske strane. Aplikacije su rađene onako iz glave i ne prestavljaju neki specijalni oblik. Namjerno su obrubljene cik cak bodom s koncem ljubičaste boje radi kontrasta. S desne strane se nalazi maleni džepić koji ima podstavu zelene boje, vidi se malo na rubovima džepića. Sa stražnje strane torbe se nalazi običan džep bez patenta obrubljen cik cak bodom s plavim koncem, pogađate opet radi kontrasta :) Torba se zatvara pomoću patenta, a ručke su podesive veličine.

utorak, 17. studenoga 2009.

Moj prvi džemper


Slika1. Šareni džemper

Uz malo šarene vune i puno truda nastao je moj prvi džemper. Veličina je slična kao i na svoj odjeći za bebe, od nula do par mjeseci. Za sada ne znam točne mjere pa sam improvizirala, a koliko dugo i kako će beba nostiti džemper to ćemo tek vidjeti ;)

nedjelja, 15. studenoga 2009.

Orange Madeleines




Slika1. Madeleines

Kupila sam novi kalup za kolače, nije baš isti kao za madeleines ali zašto ne isprobati nešto novo? Dakle, recept je za medeleines a kalup za nešto drugačije i vidite šta je ispalo. Meni se sviđa, a vama?

1 jaje (odvojiti bjeljanke i žumanjke)
1/2 šalice šećera
1 šalica brašna
1/2 šalice mlijeka
2 žlice biljnog ulja
1 žlica likera od naranče (ili nešto drugo po izboru)
1 1/2 žlice praška za pecivo
1 1/2 žlice ribane korice od naranče
1/4 male žlice soli
šećer u prahu
Istući bjeljanjak s pola ukupne količine šećera, dodavajući polako jednu po jednu žlicu šećera.
U posebnoj zdjeli istući ostatak šećera i žumanjak dodavajući ostale sastojke. Sve osim šećera u prahu. Na kraju dodati smjesu bjeljanjaka i šećera. Ispuniti kalup (koji ste prethodno namastili) pripremljenom smjesom i peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 190 stupnjeva 10 do 12 minuta ili dok rubovi ne posmeđe. Ohladiti 1 do 2 minute i nakon toga vaditi iz kalupa. Po želji posuti šećerom u prahu.

Napomena: recept je preuzet iz kuharice B.Crocker: Cookie Book.

petak, 13. studenoga 2009.

Torta od maka




Slika1. Torta od maka

U zadnje vrijeme mi se baš jede mak, tako da sam odlučila napraviti ovu tortu. Originalni recept za Tortu od maka ste mogli vidjeti u emisiji "Kod Ane" autorice Ane Ugarković, a ako niste uspjeli zapisati ili zapamtiti evo još jednom recepta. Umjesto jagoda ja sam na biskvit stavila puding od čokolade u koji sam ubacila 50g čokolade za kuhanje a šećer nisam dodavala. Meni se sviđa takav okus a i torta izgleda efektivno. Šlag nisam stavila na tortu kako ide u originalu već sam ga poslužila posebno. Temperatura nije navedena u receptu pa sam ja po savjetu cura s foruma Da mi je nešto slatko pekla na temperaturi od 200 stupnjeva 35-40 minuta.


TORTA OD MAKA

200 g lješnjaka
200 g maka
100 ml mlijeka
8 jaja
2 limuna
200 g šećera
250 g jagoda
200 ml slatkog vrhnja
prašak za pecivo, štapić vanilije, mljeveni cimet

Tostirane lješnjake protljati u krpi da se skine ljuska. Dok se lješnjaci ohlade, zagrijati mlijeko. Lješnjake samljeti u mlincu za kavu (ili u mašini za mljevenje) s malo šećera (da šećer upije masnoću lješnjaka) i malo cimeta. Mak preliti zavrelim mlijekom.
Osam jaja izmiksati s ostatkom šećera u dosta čvrstu smjesu, bijelu i gustu. U smjesu sastrugati sjemenke štapića vanilije.
Pomiješati mak i lješnjake i u njih nacijediti sok limuna i malo praška za pecivo.
Kalup za tortu namazati maslacem (a može se koristiti i malo masnog papira uz rub kalupa da se kolač lakse odvoji kad se ispeće). U smjesu od maka umiješati malo smjese od jaja da se malo razrijedi. Tu smjesu vratiti u smjesu od jaja. Sve staviti u kalup i u pećnicu. Tortu premazati šlagom i poredati jagode po šlagu.

nedjelja, 8. studenoga 2009.

Keksi od meda i zobenih pahuljica




Slika1. Zobeni keksi

Nisam ljubitelj zdravih doručaka jer dosada nisam uspjela naći nešto što bi po meni bilo dovolno ukusno za pojesti :) Tada sam naišla na ovaj recept. Keksi su super, dosta su slatki pa sam ja umjesto pola količine šećera stavila mak.
Recept je iz kuharice B.Crocker: Cookie Book, pa su mjere izražene u šalicama. Uopće nije teško, trebate samo poštovati omjer između različitih sastojaka, a veličinu šalice odredite sami. Na kraju knjige postoji mjerna tablica koja kaže 1 šalica=250ml.

1 1/2 šalice šećera
3/4 šalice maslaca ili margarina, omekšalog
2/3 šalice meda
3 bjeljanjka
4 šalice zobenih pahuljica
2 šalice brašna
1 žličica sode bikarbone
1/ žličice soli


Ugrijati pećnicu na 180 stupnjeva. Namastiti pleh za pečenje. Lagano istući šećer, maslac, med i bjeljanke u velikoj zdjeli koristeći mikser na srednjoj brzini ili sa žlicom. Dodati ostale sastojke. Stavljati tijesto u obliku krugova u pripremljen pleh. Paziti na razmak između keksa. Peći 11 do 14 minuta ili dok rubovi keksa ne potamne (središnji dio će biti mekan). Ostaviti da se hladi u plehu 3-4 minute, prebaciti s pleha na žičani stalak i ostaviti da se dalje hladi.

četvrtak, 5. studenoga 2009.

Platnene pelene






Slika1. Platnene pelene

Prošlo je par tjedana od kada sam počela aktivno šivati platnene pelene. Zahvaljujući Gogi (gmatic01[et]gmail.com) koja već ima dovoljno iskustva u korištenju i šivanju istih i njezinim savjetima nije mi bilo teško krenuti. Kada sam napravila par prvih komada i složila ih zajedno nisam mogla odoljeti a da ih ne slikam i podijelim s vama. Za sve one koji su zainteresirani o prednostima korištenja platnenih pelena možete pročitati na sljedećem linku: Pelene.info. Pitanje za sve mame i tate: kakva su vaša iskustva s pelenama?

ponedjeljak, 2. studenoga 2009.

Gogin kolač




Slika1. Kolač od jabuka

Ne znam točan naziv ovog kolača. Imala sam priliku ga probati prije par dana kod Goge, pa me ona inspirirala da ga tako nazovem. U originalu za podlogu idu obični petit beure keksi. Nisam imala kod kuće njih pa sam odlučila samljeti one kekse koje imam i povezati ih s maslacem te zapeći lagano u pećnici. Na sličan način se radi i podloga za Tortu od sira. Jabuke sam isjekla na komade te skuhala u lagano zašećerenoj vodi. Nakon toga sam zakuhala puding od vanilije s vodom u kojoj su se kuhale jabuke. Jabuke sam poredala na pripremljenu podlogu te ih prelila s pudingom. Sve zajedno ostavila sam da se hladi. Na kraju sam kolač ukrasila s čokoladnom glazurom. Kolač je ispao fin, lagan i osvježavajući. Hvala Goga.

srijeda, 28. listopada 2009.

Kocke od kokica



Slika1. Kocka od kokica

Nakon napornog rada prilikom stvaranja ručnih radova treba vratiti izgubljenu energiju. Najlakše je to napraviti uz nešto slatko. Dosta mi je teških kolača i torti, pa sam odlučila raditi nešto lakše. Ovo je jedan lagan recept za kolač koji je relativno jednostavno napraviti. Sastojci su neobični, ali zašto ne probati. Probajte, svidjet će vam se ;)

Kocke od kokica
kora:
300g mliječne čokolade,
90g kukuruza kokičara, ulje.
krema:
6 vrećice želatine,
500g svježeg kravljeg sira,
150ml vrhnja,
50g kristalnog šećera,
300ml slatkog vrhnja,
2 vanilin šećera,
limunov sok.

Ispeći kokice, narezati ih što sitnije i pomiješati s rastopljenom čokoladom. Smjesu uliti u lim obložen folijom i ostaviti da se stegne.
Za kremu pomiješati sir, vrhnje, šećer i limunov sok. Ostaviti u hladnjaku da se ohladi. Izvaditi iz hladnjaka i dodati slatko vrhnje razmućeno s vanilin šećerom. Na kraju umiješati želatinu. Kremom namazati koru. Narezati na trokute i ukrasiti po želji.

Napomena:
recept je preuzet iz knjižice pod nazivom: Sitni kolači 3, Begen d.o.o.
Količine navedene u receptu sam prepolovila da probam kolač. Drugi put radim duplo ;)

utorak, 27. listopada 2009.

Halloween slippers

Inspirirana idejom o ukrašavanju povodom Halloween blagdana koji se u zadnje vrijeme ustalio i kod nas odlučila sam napraviti posebne papuče za tu prigodu. Sama ideja za ukrase je došla nakon posta Halloween Crafts part I s bloga Inspired Foodie naše kolegice blogerice volim_kuhati.
Posebno mi se svidjela mačka pa sam pokušala što vjernije napraviti svoju verziju. A na drugoj papuči je bundeva, za one koji nisu skužili ;)



Slika1. Halloween slippers

petak, 23. listopada 2009.

Slippers like pumpkin

...ili u prijevodu papuče boje bundeve. Slučajno se desilo da sam iskombinirala ove boje i tako su nastale papuče koje me po boji podsjećaju na pitu od bundeve.



Slika1. Pumpkin slippers

utorak, 20. listopada 2009.

Nove papuče

Ponovo sam došla na ideju da napravim papuče. Malo sam razmišljala kakve želim i krenula u izradu. Bez obzira što je krajnji rezultat drugačiji nego prvotna zamisao ja sam prezadovoljna.



Slika1. Ljubičaste



Slika2. Zelene


nedjelja, 18. listopada 2009.

Lisnati kolač s marmeladom




Slika1. Kolač s lisnatim tijestom

Sastojci:
1 omot lisnatog tijesta (500g)
6 žlica mermelade
120g brašna
70g šećera
70g omekšalog maslaca
Preljev:
100g šećera u prahu
3 žlice soka od limuna

Odmrznute kore lisnatog tijesta razvaljati u jednu veliku koru i položite u namašćen lim. Po tijestu kistom razmažite tanki sloj zagrijane marmelade. Brašno, šećer i maslac narezan na listiće mijesite dok se ne spoje u mrvice kojima ćete ravnomjerno posuti lisnato tijesto. Pecite kolač u zagrijanoj pećnici na 225 stupnjeva, 20 min. Kad bude gotov, izvadite ga i ostavite da se malo ohladi. Pomiješajte šećer u prahu i sok od limuna tako da dobijete gustu šećernu glazuru. Njome pokapajte dekorativno kolač i ostavite da se stisne.

Napomena:
Ja sam koristila marmeladu od kupine bez šećera tako da u šećerni preljev nisam dodavala limunov sok već običnu vodu jer sam mislila da će kolač neće biti dovoljno sladak.
Recept je preuzet iz časopisa Čarolija okusa, Br.3, 19.2.2009.

petak, 16. listopada 2009.

Salata od rikole




Salata od rikole

Kada sam bila dijete, nisam voljela njezin intenzivan miris i okus. Netko je već jednom napisao da se ukusi s godinama mijenjaju. Tako je i kod mene, danas je obožavam. Jedva čekam da spazim na placu vrećicu punu rikole i da je kupim. Toliko je volim da ne mogu odoljeti a da je ne počnem grickati direktno iz vrećice. Današnja rikola je stigla s juga Hrvatske, a pretvorila sam je u jednostavnu salatu. Ovisno o vašem ukusu, uz dodatak soli i maslinovog ulja gorčina rikole se smanjuje ali i dalje ima onu svojstvenu notu po kojoj je poznata. S začinima ili bez, salata od rikole je jedna od meni najdražih salata uopće (ako ne i jedina;)). Kakva su vaša iskustva s rikolom?

četvrtak, 15. listopada 2009.

Crtanje se nastavlja...

Trenutno me zanimaju morska bića, pa je ovaj put na red došla meduza. Malo sam prosurfala i evo šta wikipedija kaže:
"Meduze su dobile ime po priči iz grčke mitologije o Meduzi, jednoj od tri Gorgone, krilate sestre-aveti, kćerke Forkisove. Meduza je bila vrlo lijepa, dok se nije zamjerila božici Ateni koja je njenu do tada prekrasnu kosu pretvorila u zmije otrovnice."
Moja meduza nije ljepotica, a niti ima prekrasnu kosu ali je meni jako simpatična i sigurna sam da nas neće opeći ;)



Mala meduza

srijeda, 14. listopada 2009.





Dolphin

U posljednje vrijeme se bavim crtanjem i slaganjem sličica. Napravila sam ovu animaciju pa sam stavila na blog da vas malo razveselim ;) Volim crtane likove i animacije, odmah me vrate u doba djetinjstva, zar ne?

Napomena: da bi se vidjela animacija treba kliknuti na sliku.

petak, 9. listopada 2009.

Chocolate Fudge Brownies


Nisam znala kako točno naslov prevesti, ali recept znam ;) Ovaj recept, kao i onaj iz prethodnog posta su iz jedne male kuharice pod nazivom Breads&Baking, izdavač je Flame Tree Publishing. (ako vas zanima, ovu kuharicu kao i mnoge druge istog izdavača možete naći u Algoritmu)


Slika1. Brownies

Recept:
125g maslaca
175g tamne čokolade
225g šećera
2 žličice esencije vanilije
2 jaja srednje veličine (jaja lagano istući prije upotrebe)
150g običnog brašna
175g šećera u prahu
2 žlice kakao praha
15g maslaca

Lagano otopiti maslac i čokoladu na pari. Premjestiti mješavinu u veću zdjelu. Umiješati unutra šećer i vaniliju, te nakon toga jaja. Na kraju dodati brašno i sve zajedno pomiješati. Mješavinu premjestiti u namašćeni lim. Lim staviti u pećnicu koju ste prethodno ugrijali na 180 stupnjeva. Tijesto peći otprilike pola sata. Nakon što je gotovo, ostaviti ga da se hladi. Po želji izvaditi ga iz lima i ostaviti da se hladi.
Pomiješati šećer u prahu i kakao prah u malu zdjelu. Napraviti malu rupu u sredini. Dodati maslac te postepeno dodavati otprilike dvije žlice vruće vode. Izmiješati da se formira glatka krema. Namazati kremu preko ohlađenog tijesta i ostaviti je da se stisne prije rezanja i posluživanja.

ponedjeljak, 5. listopada 2009.

Mekana peciva




Slika1. Razna peciva

Sastojci:
50g maslaca
1 žličica šećera u prahu
225ml mlijeka
550g bijelog brašna
1 žličica soli
2 žlice kvasca u prahu
2 jaja srednje veličine (jaja lagano istući)
Preljev:
2 žlice mlijeka
1 žlica soli
2 žlice sjemenki maka ili sezama



Slika2. Pecivo sa sezamom

Lagano ugrijati maslac, šećer i mlijeko dok se maslac i šećer ne rastope. Ohladiti prije daljnje upotrebe. Pomiješati u zdjeli brašno i sol, dodati kvasac i napravite rupu u sredini. Od jaja odvojiti dio a ostatak zajedno s mlijekom dodati u tijesto. Mijesiti dok se ne dobije mekano tijesto. Staviti tijesto u nauljenu posudu, prekriti ga i ostaviti na toplom mjestu da se diže otprilike sat vremena. Još jednom premijesiti tijesto te ga podijeliti na 16 komada i oblikovati puževe, pletenice... Staviti pecivo na nauljenu površinu za pečenje, prekriti i ostaviti da se diže još pola sata. Izmješati dio jaja (koje ste na početku odovojili) i mlijeko te premazati preko peciva. Posuti sjemenke po pecivu po želji. Peći u zagrijanoj pećnici otprilike 20 minuta na temperaturi od 220 stupnjeva. Kada je pecivo gotovo izvaditi iz pećnice, prekriti čistom krpom dok se ne ohladi. Na taj način pecivo ostane mekano.

nedjelja, 4. listopada 2009.

Quiche Lorraine




Slika1. Quiche Lorraine

Obožavam prhko tijesto i volim raditi obroke u kojima ga koristim. Danas sam poželjela jesti nešto slano, a gdje ću naći bolju inspiraciju nego u francuskoj kuhinji. Među različitim receptima za oko mi je zapeo najpoznatiji od svih: Quiche Lorraine.

Tijesto:
125g maslaca ili margarina
250g oštrog brašna
1 žumanjak
malo soli
1-1.5dl vode (polako dodavati tijekom miješanja tijesta)
Omekšali maslac razmrviti zajedno s brašnom i soli, pazeći da ne ostane grudica. Dodati žumanjak te početi mijesti tijesto. Po potrebi dodavati vodu. Kada se tijesto zamjesi ostaviti ga u hladnjaku minimalno sat vremena ali što dulje to bolje. Razvaljati tijesto u kalup i nabosti vilicom.

Nadjev:
20dkg sira (npr.gouda ili ementaler...)
20dkg slanine
3 jaja
1 dl vrhnja za kuhanje
1 dl mlijeka
papar
Razmutiti jaja u jednu posudu, dodati papar, vrhnje i mlijeko (ako želite možete dodati i samo mlijeko ali je količina tekućine sveukupno 2 dl). Prvo slagati sir na pripremljeno tijesto, zatim poslagati slaninu izrezanu kockice preko sira. Sve zajedno preliti pripremljenim jajima. Zagrijati pećnicu na 220 stupnjeva par minuta prije pečenja. Smanjiti pećnicu na 200 stupnjeva te staviti pitu da se peče. Duljina pečenja je min 35min.

srijeda, 30. rujna 2009.

Lemon butter



Slika1. Lemon butter

Ostalo mi je još prhkog tijesta u frižideru pa odlučih napraviti nešto drugačije od čokoladne pite. Prije nekog vremena sam radila lemon butter ili maslac od limuna. To nam se jako svidjelo pa odlučih ponoviti. Ovaj put je oblik kolača drugačiji ali punjenje je isto. Ako vas zanima recept pogledajte na sljedećem linku: Lemon butter.


ponedjeljak, 28. rujna 2009.

Savijača od prokulica




Slika1. Savijača

Ova savijača je nastala kao kombinacija sastojaka iz frižidera i stoga u receptu nisu navedene točne količine sastojaka. Ako se odlučite raditi ovu savijaču najbolje je da sljedite vlastite ukuse u količinama namirnica koje ćete staviti.

Recept:
jedno pakovanje lisnatog tijesta,
topljivi sir za mazanje,
sir Brie,
rajčice, češnjak,
kuhane prokulice,
sol, maslinovo ulje,
jedno jaje i pržene sezamove sjemenke

Pomiješati u blenderu prokulice, sir za mazanje, sir Brie, sol i maslinovo ulje da se dobije kompaktna smjesa. Dodati još začina po želji. Razvaljati lisnato tijesto te fino rasporediti nadjev. Narezati rajčicu na komade te češnjak na sitne listiće te sve zajedno fino rasporediti po nadjevu. Složiti tijesto u rolu te ga premazati umućenim žumanjcem i posuti sezamovim sjemenkama. Sve zajedno staviti u prethodno zagrijanu pećnicu na 180 stupnjeva otprilike pola sata.

četvrtak, 24. rujna 2009.

Chocolate Tart

Nisam veliki ljubitelj slatkog, ali kada mi dođe želja da nešto pojedem onda to mora biti kombinacija tamne čokolade i tijesta. Jednom davno sam probala chocoate tart u jednom francuskom restoranu,i to mi je ostalo u dobrom sjećanju. Danas odlučih da pronađem recept i probam napraviti. Recpet možete naći na sljedećem linku: chocolate tart , a sliku možete pogledati ovdje.



Slika1. Chocolate tart

subota, 19. rujna 2009.

100-ti post: Pržene papaline i pire od bundeve




Slika1. Papaline i pire na dvopeku

Ovo je jubilarni 100-ti post na ovom blogu, a još malo pa ćemo slaviti i prvu godinu postojanja. Za ovaj post sam htjela napraviti nešto malo drugačije od uobičajenih kombinacija jela.
Papaline sam umiješala u oštro brašno i pržila na dubokom vrućem ulju. Kada su bile pržene izvadila sam ih na tanjur i odmah posolila.
Pire od bundeve sam napravila slično kao i pire od krumpira. Skuhane kockice bundeve sam pomiješla s maslacem, vrhnjem za kuhanje i izmiksala u blenderu. Na kraju sam dodala začine: sol, papar i muškatni orašćić. Pire je ispao super, jedina razlika jest tekstura, naime ovaj pire je mnogo mekaniji nego onaj od krumpira. Okus je fantastičan, volim kombinaciju slatkastog okusa bundeve i muškatnog oraščića. Jako dobro se slaže s papalinama jer su one slane, a pire je slatkast pa se fino nadopunjavaju.

četvrtak, 17. rujna 2009.

Čičimak



Slika 1. Čičimci

Žižula (lat.: Zizyphus zizyphus), zvana još i žižola, čičimak i cicindra , poznata i kao kineska datulja. Po broju stabala najbrojnije je voće u Kini. Uzgaja se širom Azije, na Mediteranu, kao i u SAD-u u novije vrijeme. Kod nas je prisutna samo u primorju, posebno na području od Dubrovnika do Trogira.

Izvor: http://hr.wikipedia.org/wiki/%C5%BDi%C5%BEula

Upravo su jučer pristigli ravno iz vrta s dalekog juga... Koliko znam u Zagrebu ne uspjevaju, a čula sam da ih se može naći na placu. Čula sam također da su jako skupi ;( Ja ih obožavam i svakako savjetujem ako ikada dođete u priliku da ih probate, nemojte oklijevati. Okus je malkice kiselkast (kažu da ima puno vitamina C), struktura je tvrda (tvrđe od jabuke kada je zagrizete) a unutra se nalazi mala koštica koja se ne jede. Jednom kada krenem jesti, teško mi je prestati ;)

nedjelja, 13. rujna 2009.

Juha od buče




Slika1. Juha od tikve

Ljeto je na izmaku, vrijeme se polako pretvara u pravo jesenko pa rekoh pravo vrijeme je za buču. Na placu sam našla prekrasan komad, narančaste boje, bez koštica. Ne znam koja je to vrsta buče, ali znam da mi se juha jako svidjela i ponovo ću je raditi.
Recept:
Isjeći buču na kockice, staviti u lonac i preliti vodom u koju se doda malo maslinovog ulja. Staviti sve zajedno da se kuha dok buča ne omekša. Dodati vrhnje za kuhanje (ja koristim sojino jer mi je boljeg okusa od "običnog" vrhnja), soli i papra te promiješati sve zajedno u blenderu sa se sjedini. Na kraju dodati i muškatnog oraščića, količinu prilagodite vašem ukusu. Vratite juhu na vatru i pustite da jednom proključa. Nakon toga isključite štednjak i ostavite da juha odstoji par minuta prije serviranja.
Uz buču za kuhanje, kupila sam i par ukrasnih tikvica. Jedna od njih se nalazi i na slici pokraj tanjura za juhu.

četvrtak, 10. rujna 2009.

Bijeli kolač

Ovo je još jedna moja kreacija, kombinacija već poznatih recepata i sastojaka ali na moj način. Nit vodilja je bila da kolač bude bijeli pa evo:


Slika1. Bijeli kolač

Biskvit:
2 jaja, 2 žlice šećera, 2 žlice brašna, pola vrećice praška za pecivo. Umutiti jaja i šećer, u tu smjesu dodati prehodno pomiješano brašno i prašak za pecivo. Sve zajedno staviti u tepsiju da se peče cca 20 min na 180 stupnjeva. Nakon što je pečen biskvit ostaviti da se hladi.

Krema:
50g maslaca (maslac ostaviti na sobnoj temperaturi da omekša), 2 kašike šećera u prahu, 1 kiselo vrhnje, 250ml mlijeka, 50g griza i 5 g bijele čokolade. Izraditi maslac i šećer u prahu, dodati kiselo vrhnje i sve zajedno pomiješati. Staviti mlijeko na štednjak da provrije i skuhati griz. Kada je griz kuhan dodati unutra bijelu čokoladu da se otopi. Ostaviti griz i čokoladu da se malo ohladi. Nakon toga pomiješati griz i čokoladu sa smjesom od maslaca, šećera i vrhnja. Kremu preliti preko ohlađenog biskvita i sve zajedno ostaviti da se ohladi u frižider.

Preljev:
glazura od bijele čokolade.

Napomena:
navedene količine su za malu tepsiju veličine 25cmx25cm. Ako želite napraviti veći kolač slobodno poduplajte količine navedenih namirnica.

utorak, 8. rujna 2009.

Pogačice sa sirom


Tijesto:
25 dag brašna, 25 dag margarina, 2 žumanca, 25 gad mladog kravljeg sira, 1 prašak za pecivo, na vrh noža soli


Priprema:
Brašno prosijati u posudu. Napraviti malo udubljenje i u njega dodati razmrvljeni margarin, žumanca, propasirani sir, prašak za pecivo i sol. Umijesiti tijesto i presaviti ga 5-6 puta. Svaki put kada se tijesto presavije, razvaljati ga. Ostaviti tijesto 2 sata u hladnjaku. Ohlađeno ponovo razvaljati do debljine jednog centimetra. Malom čašicom izrezivati pogačice. Premazati ih tučenim žumancima i sesamom (po želji). Peći 30 min na 200 celzijusa.


četvrtak, 3. rujna 2009.

Zagorski štrukli

Nisam nikad jela domaće, već samo one kupovne smrznute koje i nisu bile loše. Zato odlučih napraviti prvi put domaće zagorske štrukle. Od navedene količine u receptu može se napraviti velika količina šrukli. Ja sam zaledila višak pa ćemo imati jedan brzinski obrok domaćih štrukli iz frižidera :)


Slika1. Presjek štrukle

Tijesto:
30dkg brašna, 25dkg maslaca, 5dag šećera, na vrh noža soli, 2 žlice ulja, 1 žlica slatkog vrhnja, 2dl jogurta, 1dl mlijeka
Nadjev:
50dag mladog sira, 10dag kiselog vrhnja, 2 jaja, 10dag šećera
Dorada:
2 žumanca

U prosijano brašno umiješati razmrvljeni maslac, šećer, sol, ulje, tučeno slatko vrhnje, jogurt i mlijeko. Umijesiti meko tijesto i tanko ga razvaljati.
U posudu staviti propasirani sir, kiselo vrhnje, jaja i šećer. Vilicom miješati sve dok ne postanu jednolična smjesa.
Razvaljano tijesto premazati nadjevom, smotati ga u rolat i porculanskim tanjurom sjeći komade dužine 5 cm. Poslagati ih u namazani i brašnom posuti lim. Premazati umućenim žumancima. Peći 30 min na temperaturi od 180 stupnjeva.

Napomena:
meni je ova količina brašna bila premalo jer kada sam stavila mokre sastojke smjesa se nije fino mjesila tj.bila je premokra. Stoga sam postepeno dodavala još brašna dok nisam dobila fino tijesto. Umjesto običnog bijelog brašna dodala sam malo raženog pa je tijesto ispalo malo tamnije. Još sam šećer zamijenila sa soli, ne u istoj količini kao šećer već prilagođeno :)


ponedjeljak, 31. kolovoza 2009.

Foto eksperiment

Nakon inspiracije i puno objašnjena od par cura s foruma odlučih se opet eksperimentirati s fotkama. Večeras sam radila pasta šutu. To jest šug od junetine i makarone. Makaroni su se pojeli, a meso je ostalo pa sam našla svoj model za večerašnji foto session.
Evo par slika da vidite kako je to ispalo.



nedjelja, 30. kolovoza 2009.

Šljive i kolač od šljiva


Slika1. Šljive

Svatko od nas ima svoje omiljeno voće, pod uvjetom da voli jesti voće. Ja sam upoznala ljude koji uopće ne vole voće i trebaju se prisiliti da pojedu barem komad. Nemaju pojima šta propuštaju :) Ja imam listu najdražeg voća, a na vrhu se nalaze šljive. Ne mogu objasniti zašto, ali obožavam ih. Volim ih u svim oblicima osim u kompotu, ali to je zbog toga što ne volim kompot uopće. Odlučih da ovaj vikend napravim kolač od šljiva čiji recept sam našla u časopisu Čarolija okusa. Slijedi prijepis recepta iz časopisa.


Slika2. Kocke od grisa i šljiva

Sastojci za 20 komada:
-350g brašna
-1 paketić suhog kvasca
-850ml mlijeka
-155g šećera
-100g maslaca
-7 jaja
-2 vanilin šećera
-150g pšenične krupice
-naribana korica 1 limuna
-1.5kg šljiva
-100g amaretta (keksića od limuna)

Umijesite tijesto od brašna, suhog kvasca, 150ml mlakog mijeka, 80g šećera, maslaca i 1 jaja. Ostavite da se diže 30 min. Uzmite preostala jaja pa odvojite bjelanca od žumanjaka. Zakuhajte ostatak mlijeka s vanilin šećerom i preostalim šećerom, umješajte koricu limuna i gris pa ga kuhajte 5 min. U gotov gris umiješajte jedno po jedno žumance. Dignuto tijesto razvaljajte, stavite na namašćeni lim i ostavite još 15 min na toplom. Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva. Šljive operite, prepolovite očistite od koštica. Tijesto pospite izmrvljenim keksima. U ohlađeni gris umiješajte snijeg od bjelanaca pa smjesu razmažite po tijestu, a na vrhu poslažite šljive. Pecite kolač 65-75 min u pećnici. Izvadite ga i ohladite te narežite na kocke. Pospie ga smjesom od šećera i cimeta te ga poslužite s tučenim slatkim vrhnjem.


ponedjeljak, 24. kolovoza 2009.

Arboretum Trsteno



Poznat je po povijesnim perivojima i po zbirci sredozemnih i egzotičnih vrsta biljaka. Osnovan je 1948. na prostoru i podlozi povijesnog ladanjskog posjeda dubrovačke plemićke obitelji Gučetić-Gozze, te u cjelini zakonom zaštićen kao spomenik vrtne arhitekture.


Karakteristična je glavna šetnica s dvostrukim stuporedom koji nosi pergolu od vinove loze. Osim toga u vrtu se nalaze i sljedeći elementi: paviljon, ljetnikovac, kapelica Sv.Jerolima, zelena lođa, fontana i akvedukt.


Voda se do fontane u perivoju dovodila akveduktom na 14 lukova dugim 70 metara. Prvobitna renesansna fontana preuređena je 1736. godine u raskošan barokni nimfej s Neptunom-bogom mora kao središnjim likom kompozicije kamenih kipova.



Zbirka uzgojenih vrsta biljaka, koja je najvećim dijelom smještena unutar renesansnog perivoja, danas iznosi oko 400 svojti koje su svrstane u 100 porodica.



Povijesna analiza botaničkog sastava pokazuje da zbirka uzgojenih vrsta održava povijesnu genezu i evoluciju vrta kroz vremensko razdoblje od pet stoljeća.


Najveća i najstarija stabla rastu u stražnjem dijelu perivoja uz akvedukt, a stara su oko 145 godina: ginko, američka lipa, libanonski cedar, tulipanovac, himalajski čempres, azijska platana i druga.



Napomena: tekst je preuzet iz broušure pod nazivom Arboretum Tresteno, nakladnika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.